آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که برای رفتن به جایی پس از کلی آماده شدن هنگامی که به سراغ زیورآلات خود می روید تا ست نقره و یا انگشتری نقره را برای تکمیل ظاهر خود انتخاب کنید، با رنگ باختن و سیاه شدن آنها روبرو شوید؟ در اینجا میخواهیم نحوه نگهداری زیورآلات نقره و نقره جات را به شما آموزش دهیم و نکاتی که شاید تا به حال نمیدانستید را به اطلاع شما برسانیم.

 مطمئناً بسیاری اوقات نقره حات تان تیره شده اند. واقعیت این است که تمامی نقره جات هنگامی که در معرض هوا، نور و رطوبت قرار می‌گیرند به رنگ سیاه تغییر می‌کنند و جلای خود را از دست می دهند. بسیاری از مصرف کنندگان و دوستداران نقره و زیورآلات نقره ای هنگامی که چنین اتفاقی می‌افتد دست ازاستفاده آن شیء نقره می کشند و یا دیگر تمایلی به استفاده از آن را ندارند، چراکه اینطور می پندارند که دیگر کاری نمی توان کرد. در صورتی که ما در اینجا به شما خواهیم گفت چطور از به وجود آمدن چنین اتفاقی جلوگیری کنید. و نقره جات خود را چگونه نگهداری کنید تا تغییر رنگ ندهند.

سفید کردن نقره جات

 علت سیاه شدن زیورآلات نقره

 اگر زیورآلات نقره ای که در اختیار دارید واقعا نقره باشند و ناخالصی نداشته باشند در واکنش با عناصر طبیعی تغییر رنگ میدهند. و سیاه میشوند. یک نکته جالب توجه این است که نقره جات واقعی به آهنربا جذب نمی شوند. می توانید از این روش جهت تشخیص یک نقره باکیفیت استفاده کنید. این موضوع در انتخاب روش پلیش کردن نقره اهمیت زیادی دارد. پس گام اول شما این است که ابتدا از میزان خالصی نقره جات خود اطلاع داشته باشید.

 سریع ترین روش برق انداختن زیورآلات نقره

 هر زمان که زیورآلات نقره تان تغییر رنگ داد میتوانید از این روش استفاده کنید.

 مواد مورد نیاز در این شیوه: آب گرم (داغ نباشد)، مایع ظرفشویی رقیق و یک برس نرم.

 طبق گفته‌های پاتل ابتدا در یک کاسه آب گرم را به همراه چند قطره مایع ظرفشویی بریزید. سپس نقره خود را درون ظرف قرار دهید و اجازه دهید تا حدود ۵ دقیقه خیس بخورد. آنگاه با استفاده از برس آن را تمیز کنید تا لکه های روی آن از بین بروند. سپس آن را آبکشی و خشک نمائید.

 موثرترین راه تمیز کردن زیورآلات نقره‌ای

 یکی از موثرترین راه های تمیز کردن زیورآلات نقره و بخصوص “زنجیر ها” در واقع یکی از جالب ترین راه ها نیز می باشد. برای برطرف کردن واکنش های صورت گرفته بر روی نقره جات، می توانید از کاغذ آلومینیوم و جوش شیرین استفاده کنید. برای انجام این روش مراحل زیر را طی کنید.

  1.  یک ظرف را که گنجایش نقره تان را داشته باشد انتخاب کنید.
  2. 2-     سپس یک لایه از کاغذ آلومینیوم را در کف ظرف به طوری که کامل کف را پوشش دهد قراردهید.توجه داشته باشید که سمت بازتاب دار آلومینیوم روبه بالا باشد.
  3. 3-     سپس مقداری آب را جوش آورید.
  4. نقره را درون ظرف قرار دهید و آب جوش آمده را روی نقره بریزید تا کاملاً آن را در بر بگیرد.
  5. 5-     مقداری جوش شیرین را درون ظرف پخش کنید (به ازای هر یک لیوان آب، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین). اجازه دهید نقره چند دقیقه خیس بخورد سپس نقره خود را بیرون آورده و آن را کاملا خشک کنید.
سفید کردن زنجیر نقره

 اگر طرفدار شیوه های خانگی تمیز کردن نقره جات نیستید نیز می توانید با پاک کننده های صنعتی، کرم و محلول های پاک کننده جهت پاک کردن نقره جات خود استفاده نمایید.

 چطور از تیره شدن نقره جات جلوگیری کنیم؟

 اگر شما نیز فکر میکنید نمیتوان از تیره شدن نقره جات جلوگیری کرد اشتباه میکنید. با نگهداری زیورآلات نقره و نقره جات در یک جای خنک، تاریک و به دور از دسترس نقره جات تغییر رنگ نمی دهند. البته اگر نقره جات شما ظروف و اشیای قیمتی باشد و نیازی به استفاده مداوم نداشته باشند. زیورآلات نقره تان را می توانید به هنگام رفتن به استخر، استفاده از کرم های پوستی و قبل از شستشو از دست خود خارج کنید. تا تغییر رنگ ندهند. اگر باز هم تغییر رنگ دادند دیگر می دانید که چه باید بکنید. امیدوارم که مطلب بالا به خوبی برایتان مفید باشد و از این پس نقره جات خود را به خوبی نگهداری نمایید.